Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-25

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

Spróbuj samodzielnie przygotowanych preparatów

Najprostszym i najszybszym do przygotowania środkiem jest mieszanka z mleka. Chude mleko należy wymieszać z wodą w proporcji 1:1 i spryskać zainfekowane rośliny. Popularnym sposobem jest również domowy wyciąg z czosnku; około 20 dag czosnku przeciskamy przez praskę lub bardzo drobno siekamy i zalewamy około 10 litrami wody. Zostawiamy na 24h. Po tym czasie preparat jest gotowy do użycia. Popularny jest też wywar z cebuli; około 75 dag posiekanej cebuli zalewany 10 litrami wody i gotujemy przez 30 minut . Po ostudzeniu wywar jest gotowy do użycia.

Kolejnym bardzo prostym do przygotowania opryskiem jest wyciąg z potocznie zwanego mlecza. Około 40g posiekanych łodyg z korzeniami (bez kwiatów) zalewamy 10 litrami ciepłej wody i odstawiamy na 2-3 godziny. Ważne jest aby oprysk zrobić jeszcze tego samego dnia, kiedy przygotowaliśmy wywar, ponieważ mniszek lekarski szybko traci swoje właściwości.

Oprysk z pokrzywy na mszyce

Bardziej czasochłonnym, ale równie efektywnym sposobem jest oprysk z pokrzywy. Pokrzywa nie tylko zwalcza mszyce, ale jest też dobrą odżywką dla roślin, wspomaga między innymi ich przyrost – liście pokrzywy zawierają bardzo dużo fosforu, potasu, magnezu, wapnia oraz witaminy. Aby przygotować wywar, kilogram świeżej pokrzywy zerwanej jeszcze przed kwitnieniem, zalewamy 10 litrami wody, przykrywamy i odstawiamy na 24h. Po tym czasie robimy oprysk na mszyce – bez rozcieńczania. Resztę wyciągu, którego nie zużyliśmy możemy odstawić i zrobić z niego gnojówkę służącą do oprysku roślin. Aby powstała gnojówka trzeba pamiętać, by codziennie mieszać wywar i trzymać go pod przykryciem. Po około 10-14 dniach gnojówka powinna być gotowa.

Robiąc oprysk trzeba rozcieńczyć 0,5l preparatu z 10l wody. Preparat przygotowujemy w plastikowych pojemnikach.

Co jeszcze możemy zrobić?

Jeżeli chcemy zapobiegać pojawianiu się mszyc, warto w swoim ogrodzie zasadzić czosnek, cebulę, miętę lub też lawendę – są to rośliny, które odstraszają mszyce. Do zwalczania mszyc możemy użyć też specjalistycznych środków, takich jak Bros Parcan na mszyce. To preparat w wygodnej formie sprayu do stosowania w amatorskich uprawach róż, pelargonii, w ogrodach działkowych, na balkonach. Można też sięgnąć po środki z serii E! Mszyca: spray lub płyn. Ich działanie polega na mechanicznym odcięciu szkodnika od powietrza. Regularnie stosowane znacząco ograniczają występowanie szkodników. Mogą być stosowane w domach, na balkonach oraz w ogrodach i na działkach.

Pozostałe porady

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej

Przycinanie róż – wszystko co musisz wiedzieć

Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.

czytaj więcej
DO GÓRY